„Australia już zaczęła implementować technologię rozpoznawania twarzy, tęczówki oka i linii papilarnych na lotniskach. Ostatecznie pasażerowie nie będą musieli korzystać z paszportów i będą mogli po prostu iść swoją drogą. Ten nowoczesny, lecz inwazyjny projekt, pozwoli na szybką kontrolę nawet 90% pasażerów, podczas gdy kontrolerzy będą mogli skupić się tylko na konkretnych, podejrzanych osobach.

Kraj chce zastąpić dotychczasowe skanery paszportów SmartGates, które pojawiły się na lotniskach prawie 10 lat temu. Zamiast nich, pojawi się technologia biometryczna, która pozwoli na bieżąco skanować i analizować dane przyjezdnych. Australia jako pierwsza na świecie wprowadza taki system.

Kontrola ma odbywać się całkowicie automatycznie. Zainstalowane na miejscu kamery będą natychmiast analizować twarz danej osoby i zostanie ona powiązana z informacjami, przechowywanymi w bazie danych. W 2015 roku, australijski rząd przyjął ustawę, która pozwala gromadzić jeszcze większe ilości informacji o mieszkańcach i przyjezdnych z innego państwa na lotniskach. Są to takie dane jak linie papilarne, zdjęcia, nagrania audio i wideo, skany tęczówki oka a nawet wzrost i waga. Rząd będzie zatem posiadał bardzo szczegółowe dane o każdej osobie.”

CZYTAJ WIĘCEJ: Australia chce zastąpić paszporty technologią rozpoznawania twarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ