„Przy pomocy optogenetyki można w łatwy sposób wpłynąć na zachowanie organizmów żywych. Naukowcy z Yale University, korzystając z laserów sprawili, że spokojna mysz w pewnym momencie zachowywała się niczym drapieżnik.

Optogenetyka to nowa, lecz szybko rozwijająca się dziedzina nauki. Polega ona na kontrolowaniu aktywności konkretnej grupy neuronów przy pomocy światła. Przypomina technikę, zwaną sonogenetyką, która zamiast światła wykorzystuje ultradźwięki. Obie metody mają ogromny potencjał. W 2014 roku zespół badawczy odkrył, że przy pomocy światła można dowolnie usuwać lub przywracać pamięć człowieka.

Wyniki najnowszych eksperymentów, które 12 stycznia zostały opublikowane na łamach czasopisma Cell jednoznacznie wskazują, że optogenetyka pozwala kontrolować umysł żywej istoty. Dotychczasowe badania wskazywały, że ciało migdałowate, część układu limbicznego, brało udział w tworzeniu emocji takich jak strach, podczas gdy myszy zajmowały się polowaniem. Naukowcy chcieli sprawdzić czy ciało migdałowate kontroluje zachowania łowieckie.”

CZYTAJ WIĘCEJ: Laserowa stymulacja mózgu uruchomiła zabójczy instynkt myszy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ