„Potrafimy przeszczepić serce, sklonować istotę żywą, polecieć na inną planetę. Możemy kształtować warunki pogodowe i obserwować dowolną osobę na świecie przez kamerę w jej własnej komórce lub laptopie – bez jej wiedzy, rzecz jasna. Ale mając ponad siedem tysięcy lat człowiek nie był w stanie wyjaśnić, co działo się na Malcie w okolicach V wieku p.n.e., w jaki sposób bez użycia elektrycznych narzędzi zdołano wyciosać potężne kamienne bloki, przetransportować wielotonowe elementy czasem nawet kilka kilometrów dalej i umieścić jeden na drugim. W chwili obecnej nic nie wskazuje na to, że ta zagadka zostanie kiedykolwiek rozwiązana.

Symbolem budowli megalitycznych na świecie stał się Stonehenge. Tajemnicze kamienie, służące starożytnym ludom jako obiekt sakralny, budzą podziw – ale też i strach. Przed nieznanym, przed tym, czego współczesny człowiek – panujący nad światem, potrafiący latać w kosmos i do wnętrza Ziemi – nie potrafi zrozumieć. A Stonehenge to tylko mały ułamek prawdziwej tajemnicy.

Megalityczne kompleksy monumentalnych posągów i bloków kamiennych powstały na Malcie na długo przed egipskimi piramidami, bo w okolicach V wieku p.n.e. Jesteśmy w stanie określić z dość precyzyjną dokładnością ich wiek – ale wciąż zagadką pozostaje fakt, w jaki sposób powstały i kto je zbudował. Jedno jest pewne – kilkudziesięcio tonowe bloki umiejscowione jeden na drugim to konstrukcja zadziwiająca dzisiejszych technologów i inżynierów. Liebherr LTM 11200-9.1. to najnowocześniejszy dźwig świata, który według badaczy jako jedyny mógłby posłużyć do zbudowania megalitów z Malty. Sęk w tym, że powstał dopiero w 2013 roku. Jakim sposobem poradził sobie ówczesny człowiek? I czy to był człowiek? Nie wiadomo.”

CZYTAJ WIĘCEJ: Megalityczne budowle na świecie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ