„Ustępujący prezydent Barrack Obama sprzedał więcej broni niż jakikolwiek amerykański prezydent po drugiej wojnie światowej. W trakcie rządów Obamy w latach 2008-2015 Stany Zjednoczone zawarły kontrakty zbrojeniowe opiewające na astronomiczną sumę 200 mld dolarów.

Z danych opublikowanego w grudniu raportu Congressional Research Service dołączonego do Biblioteki Kongresu wynika, że większość tej kwoty zasiliła armie walczące w wojnach na Bliskim Wschodzie. Władzom państw muzułmańskich sprzedawano rakiety, czołgi i samoloty bojowe.

Według autorów raportu największym importerem broni z USA była Arabia Saudyjska, która zawarła kontrakty na 94 mld dolarów. Łącznie ze sprzętem wojskowym i specjalistycznymi szkoleniami dla żołnierzy wartość sprzedaży do tego kraju wyniosła aż 115 mld dolarów. Arabia Saudyjska przewodzi koalicji państw biorących udział w interwencji w Jemenie wymierzonej w szyickich rebeliantów Huti. W wojnie toczonej od 2014 roku zginęło już 10 tys. osób, 2,2 mln opuściło swoje domy, a niemal pół miliona dzieci umiera z głodu wywołanego kryzysem humanitarnym spowodowanym działaniami wojennymi.”

CZYTAJ WIĘCEJ: Obama sprzedał więcej broni niż jakikolwiek prezydent po II Wojnie Światowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ