„Parlament Europejski zaakceptował projekt utworzenia armii europejskiej. Będzie ona kosztować pół miliarda euro. Co ciekawe, będzie mogła podejmować własne działania nawet wtedy, jeśli NATO nie będzie wykazywać aktywności. Za projektem głosowało 369 posłów, przeciwnych było 255, 70 wstrzymało się.

Stan bezpieczeństwa w obszarach przygranicznych Unii pogorszył się, zwiększyło się zagrożenie terroryzmem, atakami hybrydowymi i brakiem dostaw energii. Stwierdzono, że “solidarność i elastyczność wymagają, aby UE stanęła i działała wspólnie”. Sugeruje się przeznaczyć 2% unijnego PKB, aby stworzyć międzynarodowe siły i kwaterę dowodzenia, która będzie planować i zarządzać operacjami “zarządzania kryzysowego”. Inicjatywa ma na celu odwrócenie tendencji poszczególnych państw Unii do zmniejszania armii i ograniczania środków przeznaczanych na zbrojenia. Nowa instytucja ma mieć również możliwość wpływania na indywidualne strategie obronne krajów członkowskich. Mówi się o składaniu wspólnych zamówień na broń i użytkowaniu sprzętu transportowego.

Ściślej rzecz biorąc, w głosowaniu zadecydowano o zainwestowaniu 90 mln euro w pewne projekty obronne do zrealizowania w najbliższych trzech latach, sugerując zwiększenie wydatków obronnych do pół miliarda. Politycy wierzą, że UE i NATO powinny więcej współpracować dla odpierania zagrożeń ze wschodu i z południa, przeciwstawiania się hybrydowym i cybernetycznym atakom. Planuje się zorganizowanie szkolenia w Iraku, aby wesprzeć siły koalicji antyterrorystycznej.”

CZYTAJ WIĘCEJ: Unia Europejska stworzy własną armię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ