Produkcja narkotyków w Afganistanie przebiega sprawnie od lat. Organizacja Narodów Zjednoczonych podaje, że w tym roku wyprodukowano tam łącznie 4,8 tysiąca ton opium. Jednocześnie likwidacja upraw maku przebiegała fatalnie.

Raport Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) głosi, że w roku bieżącym wyprodukowano o 43% więcej opium niż w poprzednim. Jednocześnie obszar zagospodarowany uprawami maku wzrósł o 10% i wynosi obecnie 201 000 hektarów. W tym samym czasie, zlikwidowano tylko 355 hektarów upraw, tj. o ponad 90% mniej niż w 2015 roku.

Większa produkcja opium spowodowana jest głównie zwiększoną wydajnością upraw. Z jednego hektara wyprodukowano przeciętnie niemal 24 kilogramy opium – tj. o 30% więcej niż w zeszłym roku. Prowincja Helmand, zlokalizowana w południowej części Afganistanu, pozostaje najbardziej produktywna.

Obecnie 90% światowej produkcji opium pochodzi z Afganistanu, gdzie jest ono głównym źródłem utrzymania miejscowych chłopów. Na terenach kontrolowanych przez Talibów, praca rolników jest opodatkowana a pieniądze służą bojownikom do prowadzenia dalszych działań militarnych.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

 

179 KOMENTARZE

  1. Obecnie 90% światowej produkcji opium pochodzi z Afganistanu, gdzie jest ono głównym źródłem utrzymania miejscowych chłopów- nie miejscowych chłopów a Całej Ameryki. Z tego utrzymuje się CIA i ine tajne służby :D. „

ZOSTAW ODPOWIEDŹ